Memorijalni turizam – Vukovarski nokturno
Vukovarski nokturno je priča o ljubavi i hrabrosti, o snazi i bolu, o ljudskom dostojanstvu i pobjedi života. Pod ovim nazivom objedinjena su memorijalna mjesta u Vukovaru. Istražite:
- Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.
- Spomen dom Ovčara
- Masovna grobnica Ovčara
- Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata
- Memorijalni centar Domovinskog rata
- Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti
- Središnji križ na ušću Vuke u Dunav
- Vukovarski vodotoranj – Simbol hrvatskog zajedništva
Po ulicama tvojima Grade
Povijest stranice piše.
I ona uvijek živi u nama,
I oni kojih nema više.
Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica 1991.
Na potresan način ovdje je prikazana atmosfera koja je vladala u vukovarskoj bolnici te jeseni 1991. godine – trenutak zaustavljen u vremenu. U podrumskim prostorijama Vukovarske bolnice, vjerno je rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Posjetiteljima se nudi multimedijalni prikaz ratnih zbivanja unutar bolnice tijekom jeseni 1991. godine. Za stalni postav korišten je tako uobičajen materijal za bolničku svakodnevicu – gips – od njega su izrađene figure ljudi kako bi se u prostoru dočaralo vrijeme koje je ovdje stalo.
- Radno vrijeme:
- ponedjeljak – petak: 08:00 – 15:00
- subota i nedjelja: po najavi grupe
- Vodstvo: uz prethodnu najavu na hrvatskom i engleskom jeziku
- Cijena ulaznice:
- učenici, studenti i umirovljenici: 1,33 €
- odrasli: 2,65 €
- Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica
- Županijska 35
- 32000 Vukovar
- Mob: 00385 (0)91/4521-222
- E-mail: mjesto-sjecanja@ob-vukovar.hr
- www.ob-vukovar.hr
Spomen područje Ovčara
Ovčara…farma sasvim obična, slična tisućama drugih i za nju se ne bi ni čulo, niti znalo da se ondje nije dogodio stravičan zločin.
Spomen dom Ovčara mjesto je stradanja mnogih civila i ranjenika u Domovinskom ratu, tijekom agresije i okupacije Vukovara 1991. godine. Hangar u kojem su se odvijali zločini, u znak sjećanja na žrtve, pretvoren je u suvremeni memorijalni centar koji se prostire na oko 300 četvornih metara. Za javnost je otvoren 2006. godine. Spomen dom je autorsko djelo zagrebačkog akademskog slikar Miljenka Romića.
Na stropu spomen-doma nalazi se po jedna žaruljica-zvijezda za svakog ubijenog i nestalog u hangarima Ovčare. U podu su instalirane čahure kao simbol sredstva izvršenja zločina. Slike ubijenih i nestalih iz Vukovarske bolnice raspoređene su po zidovima nizom u obliku pletera i koje se naizmjenično pojavljuju iz mraka baš kao što obiteljima žrtava njihove slike dolaze iz sjećanja i nestaju. I dok vas sa zida promatraju zamišljene i tužne oči, ne možete ne zapitati se, koja im je bila zadnja misao, čije im je ime bilo zadnje na usnama….Jer njihova imena, sigurno su zapisana u zvijezdama.
Ispod slika izložene su osobne stvari ubijenih nađene u masovnim grobnicama. Cijeli Spomen dom Ovčara je u mraku, jer su se zločini događali noću.
U središnjem dijelu poda nalazi se zdenac života ili spirala smrti, kojom do dna i natrag putuju imena 261 žrtve. Spirala simbolizira vir koji je progutao njihove živote, a taj neprekidan slijed aludira i na njihovo uskrsnuće. U dnu je upaljena svijeća koja predstavlja Kristovo svjetlo. Atmosfera u hangaru osmišljena je tako da što više nalikuje onoj iz 1991. godine te da je svaki posjetitelj može osjetiti. Zatočenici koji su preživjeli zlostavljanja u hangaru, odvoženi su do jaruge, udaljene otprilike oko 900 metara od puta Ovčara – Grabovo. Tu su 20. studenoga 1991. ubijeni i bačeni u Masovnu grobnicu Ovčara, sveto mjesto poznato u cijeloj Hrvatskoj i šire. Mjesto gdje su ubijeni ranjenici i medicinsko osoblje iz vukovarske bolnice. Njih 200. Odatle se preseliše među zvijezde…
Hvala im za hrabrost, za njihove živote, hvala im za Vukovar i Hrvatsku!
- Spomen dom Ovčara
- Ovčara bb
- 32000 Vukovar
- Tel: 00385 (0)32/512-345
- E-mail: strucni-odjel@mcdrvu.hr
- https://www.mcdrvu.hr/portfolio_page/spomen-dom-ovcara/
- Radno vrijeme:
- Ponedjeljak – nedjelja: 9:00 – 17:00
- Ulaz besplatan
Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata
Ova najveća masovna grobnica u Europi nakon II. svjetskog rata nalazi se na istočnom prilazu Vukovaru. Kažu da slika govori više od tisuću riječi, no zaista i biti na ovom mjestu je neopisiv doživljaj. Tada riječi ostaju u zraku i jedina vam je želja sliku polja s 938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu, ekshumiranu ovdje, na ovom mjestu na kojem stojite, spremiti negdje duboko u sebi i urezati je u pamćenje. Ovdje su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske. Ovdje postajemo bespomoćni. Priča o tehničkim karakteristikama, veličini spomenika čini se besmislena i jedino što možemo je pokloniti im se i zahvaliti. Kažu da je ovo jedno od najljepših groblja. Oni takvo i zaslužuju. Bilo bi bolje da nikad nije ni moralo nastati.
- Tel: 00385 (0)32/412-980
Memorijalni centar Domovinskog rata
Memorijalni centar Domovinskog rata, smješten u Vojarni 204. brigade HV, otvoren je za sve zainteresirane ustanove i pojedince koji će na jednom mjestu dobit cjelovit uvid u kronologiju i događaje vezane za Domovinski rat na cjelokupnom prostoru Republike Hrvatske. Memorijalni centar brine se o održavanju sjećanja na Domovinski rat, očuvanju memorijalnih lokacija i edukaciji učenika o povijesnoj važnosti ratnih događanja. Isto tako organizira individualne posjete i posjete skupina, pri čemu je moguće razgledati razne izložbe, simulaciju bojnog polja i izloške na otvorenom.
Ali i vidjeti prikaz logora i 100 dana opsade grada simbolički prikazanih tradicijskom slavonskom tarabom.
- Memorijalni centar Domovinskoga rata
- Ive Tijardovića bb
- 32000 Vukovar
- Tel: 00385 (0)32/638-567: -551
- E-mail: info@mcdrvu.hr
- www.mcdrvu.hr
- Radno vrijeme:
- Ponedjeljak – nedjelja: 9:00 – 17:00
- Ulaz besplatan
Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti
Spomen dom hrvatskih branitelja izgrađen na mjestu nekadašnje pošte u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo ovog dijela grada. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake, koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije. U središtu doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 video ekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i video snimke ranih događanja te čuti ratna izvješća kao i podaci o svakom poginulom pripadniku brigade. Ispred spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji, te bista generala-bojnika Blage Zadre koji je neupitni junak Domovinskoga rata, a borio se i vodio branitelje upravo na ovom području Vukovara. Autor Spomen doma hrvatskih branitelja Trpinjska cesta je zagrebački slikar Miljenko Romić.
- Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti
- Trpinjska cesta 80
- 32000 Vukovar
- E-mail: strucni-odjel@mcdrvu.hr
- www.mcdrvu.hr
- Tel: 00385 (0)99/4417-467
- Radno vrijeme:
- Ponedjeljak – nedjelja: 09:00 – 17:00
- Ulaz besplatan
Središnji križ na ušću Vuke u Dunav
Križ od bračkog i istarskog kamena podignut je za sve žrtve pale za slobodnu Hrvatsku. Rijeke su uvijek značile život. Uz njih su nastale najveće civilizacije, a Vukovar – taj čudesan grad kojeg s pravom možemo nazvati Trijumfalna vrata Hrvatske, nastao je na obalama dviju rijeka – Dunava i Vuke. Možda je on upravo zbog njih postao tako snažan i odlučan u presudnim trenucima koji su odlučivali o sudbini naše države, ostao svoj i nepokolebljiv. Tu, u centru Vukovara, na ušću Vuke u Dunav, podignut je spomenik za sve one koji su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku. Njegov autor, kipar Šime Vidulin, napravio ga je u obliku križa. Na mjestu gdje se uvijek pružao pogled na široku, moćnu rijeku, sada stoji bijeli križ – kao simbol i kao uspomena – ali i opomena.
„Navik on živi ki zgine pošteno“
Riječi uklesane u podnožje križa najstarijim hrvatskim pismom, glagoljicom. I žive oni u nama i mi svaki dan živimo s njima.
Vukovarski vodotoranj – Simbol hrvatskog zajedništva
Doživite ovo za mnoge najponosnije mjesto na svijetu, istražite našu slavnu povijest i uživajte u pogledu na obnovljeni Vukovar, moćni Dunav, Srijem i Slavoniju!
- Vukovarski vodotoranj d.o.o.
- Ulica bana Josipa Jelačića 3
- 32000 Vukovar
- Radno vrijeme:
- Ponedjeljak – nedjelja: 9:00 do 21:00h
- Kontakt mail: info@vukovarskivodotoranj.hr
- Tel: 00385 (0)32/639-999
Cjenik: